Alternatywa dla tradycyjnych domów

Wybór technologii budowy domu nie jest sprawą prostą. W dalszym ciągu największą popularnością w naszym kraju cieszy się technologia murowana, ale coraz bardziej zyskuje w oczach inwestorów technologia szkieletowa. Projekty domów szkieletowych, które jeszcze kilka lat temu były stosowane do stawiania domków letniskowych, obecnie bywają wykorzystywane w budowie w miarę niedrogich domów energooszczędnych. Co ciekawe, zewnętrzna elewacja takich domów może nawet imitować wyglądem dom murowany.

Niewątpliwą zaletą technologii szkieletowej jest czas budowy. Nawet w ciągu trzech miesięcy można postawić dom i w nim zamieszkać i to w zasadzie bez względu na warunki pogodowe. Jedynie wykonanie fundamentów wymaga określonych parametrów temperatury i wilgotności, aby wyschnąć. Natomiast wzniesienie domu na gotowej płycie fundamentowej może zająć niespełna tydzień. W tej technologii nie używa się betonu i zapraw, więc nie trzeba czekać na odpowiednią temperaturę, aby połączyć wszystkie elementy. Lekkość konstrukcji sprawia, że domy szkieletowe można budować nawet na gruncie o dość słabej nośności.

Domy tego typu mają też w miarę niskie zapotrzebowanie na energię, aby ogrzać cały budynek, są więc energooszczędne. Należy jedynie zadbać o odpowiednią izolację. Z kolei cieńsze ściany dają trochę większą powierzchnię wnętrz przy identycznych wymiarach zewnętrznych, co budynki murowane. Dla wielu osób decydujących się na domy szkieletowe ogromne znaczenie ma również aspekt ekologiczny. To nie tylko energooszczędność, ale także wykorzystanie jako budulca drewna, czyli materiału naturalnego, który jest dodatkowo surowcem odnawialnym.

Największym problemem związanym z domem szkieletowym wydaje się ustalenie już na etapie projektu, gdzie zawisną wszelkiego rodzaju ciężkie elementy, np. szafki górne w kuchni. Chodzi o to, aby odpowiednio wzmocnić w tamtym miejscu daną konstrukcję. Niestety, nie ma możliwości późniejszych zmian w koncepcji.  Jest to pewne ograniczenie, ale technologia domów szkieletowych wydaje się jednak niezwykle ciekawą alternatywą dla tradycyjnych domów murowanych.