Warto zwrócić uwagę na projekty domów drewnianych

Jeszcze do niedawna domy drewniane kojarzyły się głównie ze stylem podhalańskim oraz wiejskimi chatami. Jednak obecnie, prawdopodobnie pod wpływem mody na powrót do natury oraz ekologię, widać wyraźny wzrost zainteresowania tym tradycyjnym budulcem, jakim jest drewno.

Projekty domów drewnianych mogą mieć charakter bardzo klasyczny, ale trzeba zaznaczyć, że nawet zwolennicy nowoczesnych trendów architektonicznych znajdą coś odpowiedniego dla siebie. Wystarczy połączyć drewno z cegłą klinkierową, kamieniem czy też metalem, a dom drewniany nabierze wyjątkowego kształtu i będzie wyróżniał się dość kontrastowym stylem. Drewno przecież kojarzy się z czymś ciepłym i swojskim, a kamień czy metal z pewnym chłodem, ale również z trwałością. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie w projekcie dużych przeszkleń zapewniających domownikom wręcz panoramiczny widok na otaczającą dom zieleń ogrodu. Jednocześnie przeszklenia znakomicie doświetlają wnętrze domu, optycznie je powiększają oraz nadają całej bryle swoistą lekkość. W kompozycji z eleganckim i przytulnym drewnem daje to naprawdę wyjątkowy efekt.

Warto przy tym pamiętać, że domy drewniane nie wymagają solidnych fundamentów, ponieważ ich konstrukcja jest dość lekka. Dzięki temu łatwo o oszczędności, co przecież może mieć znaczenie dla wielu inwestorów. Ponadto budowa takich domów trwa znacznie krócej niż stawianie domów z cegły. Domy drewniane również w miarę łatwo można rozbudować.

W Skandynawii lub Kanadzie widok domów drewnianych nie dziwi nikogo i nie należy do rzadkości. Wydaje się, ze w naszym kraju zainteresowanie projektami domów drewnianych będzie systematycznie wzrastać, szczególnie tych wzbogaconych innymi elementami budulcowymi, a więc kamieniem, cegłą, metalem, szkłem, a nawet betonem. Oznacza to, że całoroczne domy drewniane staną się trwałym elementem podmiejskiego krajobrazu i to nie tylko na Podhalu.