Zalety domów drewnianych

Domy drewniane z całą pewnością są wyjątkowe. Kojarzą się z czystym środowiskiem naturalnym i pachnącym lasem. Projekty domów drewnianych wyróżniają się bogactwem aranżacji i to zarówno wyglądu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Mogą to być domy z pełnych bali okrągłych, ale także z prostokątnych płazów, klasycznych kwadratowych bali czy też szkieletowe domy drewniane. Każdy może wybrać według własnego gustu i zapotrzebowania, ale również możliwości finansowych, ponieważ każda technologia ma swoje wymagania, które rzutują na ostateczną cenę.

wood3

Co jest istotne – domy drewniane wytwarzają specyficzny mikroklimat dla domowników. Fachowcy podkreślają, że drewno ze względu na zdolność do samoregulacji poziomu wilgotności wyjątkowo sprzyja osobom z problemami alergicznymi. Przebywanie w takim domu z całą pewnością pozytywnie wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Ponadto niskie przewodnictwo ciepła sprawia, że domy drewniane charakteryzują się wysoką izolacyjnością cieplną ścian. W efekcie nie trzeba obawiać się, ze w domu drewnianym zmarzniemy, ponieważ ma dobrą ochronę cieplną. Właśnie dlatego takie domy buduje się nawet w miejscach z bardziej surowym klimatem niż Polska. Zaletą domu drewnianego jest także jego lekka konstrukcja oraz krótki czas budowy.

Warto zauważyć, że inwestorzy decydują się na wybór różnych technologii budowy. Bardzo często wybierana jest technologia stawiania domów z okrągłych bali wyróżniająca się niezwykłą elegancją oraz możliwościami obłożenia podmurówki cegłami klinkierowymi lub kamieniem, co jeszcze podnosi walory estetyczne konstrukcji. Każdy dom ma indywidualny charakter, ponieważ bale mogą mieć rozmaite parametry cieplne, przekroje, ułożenie słojów, a także kształt i wielkość. Z kolei domy z prostokątnych płazów widać przede wszystkim na Podhalu. W ostatnich latach wiele osób decyduje się na technologię szkieletową i to głównie ze względów ekonomicznych. W tym przypadku zewnętrzną elewację może stanowić drewno, ale jest też możliwość zastosowania innych materiałów, jak tynk lub płyty.