Zalety domów szkieletowych

W budownictwie domów jednorodzinnych wiele zmienia się na przestrzeni lat. Pojawiają się nowe trendy, które zdobywają rzesze zwolenników. Tak właśnie stało się z konstrukcjami szkieletowymi. Jeszcze kilkanaście lat temu projekty domów szkieletowych budziły pewną nieufność, jednak obecnie coraz więcej osób docenia walory tej konstrukcji, przede wszystkim prostotę i szybkość budowy, a także duże możliwości rozbudowy. Spore znaczenie mają także względy ekonomiczne. Koszty budowy w konstrukcji szkieletowej dają spore oszczędności w porównaniu ze stawianiem domów z pełnych bali.  Ściany zewnętrzne mają także małą grubość, co zwiększa powierzchnię użytkową nawet o 10% w porównaniu do technologii murowanej, a jednocześnie nie ma wpływu na obniżenie parametrów izolacyjnych, więc domy szkieletowe są ciepłe.

wood5

Trzeba przyznać, że technologia budowy domów szkieletowych wymaga pewnych zmian w myśleniu o funkcji, jaką ma spełniać dom. W polskiej tradycji dominuje przeświadczenie, iż dom powinien zostać zbudowany dla kilku pokoleń. Efekty takiego myślenia widać, niestety, w dziesiątkach niedokończonych inwestycji, ponieważ zarówno wielkość budynku, jak i standard wykończenia okazują się znacznie przekraczać możliwości finansowe inwestorów. Należy także pamiętać, że dom murowany według tradycyjnych technologii najczęściej stawia się w ciągu dwóch sezonów. Jeżeli jednak nie zależy nam na tym, aby budynek przetrwał kilka pokoleń, a priorytetem jest szybka budowa, aby można było w ciągu kilku tygodni wprowadzić się i wygodnie zamieszkać, to domy szkieletowe są po prostu idealnym rozwiązaniem.

Domy szkieletowe charakteryzują się lekką konstrukcją, więc nie wymagają solidnych fundamentów. Po wylaniu fundamentów kończy się też etap robót mokrych, dlatego dalsze prace można wykonywać nawet zimą. Z oczywistych względów nie można też stosować ciężkich stropów żelbetowych. W każdym razie, lekkość konstrukcji oraz szybkość budowy są chyba największymi walorami domów szkieletowych.